Jak wybrać odpowiednie szambo?

dokonaj odpowiedniego wyboru szamba

Im szybciej zadbamy o system, który pozwoli nam w bezpieczny i higieniczny sposób odprowadzać ścieki, tym lepiej. Rozwiązaniem dla właścicieli domów oddalonych od terenów miejskich jest szambo. Nie mogą oni zostać podłączeni do miejskiej kanalizacji – która zdaje się być opcją wymagającą najmniejszego wysiłku – dlatego pozostaje im wybór szamba, które będzie najlepiej odpowiadać ich potrzebom. Jak dokonać właściwej decyzji, aby zakup służył nam przez wiele lat? Sprawdźmy.

Już na samym początku wyboru szamba inwestorzy muszą zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi jego odpowiedniego dobrania na potrzeby gospodarstwa domowego. Przede wszystkim zastanawiamy się nad tym, jaki rodzaj szamba wybrać: betonowe, czy plastikowe. Następnie, jak duże powinno być, a także gdzie je zamontować i jak zabezpieczyć.

Szamba betonowe lepsze niż z tworzyw sztucznych?

Pierwsza kwestia, nad jaką przyjdzie się zastanawiać inwestorowi, dotyczyć będzie materiału, z jakiego wykonane jest szambo. Coraz większą popularność na rynku zdobywają te wykonane z tworzyw sztucznych. Wśród ich zalet można wyróżnić lekką konstrukcję i odporność na korozję. Niestety niska waga może być też przyczyną problemów. O ile transport i montaż takiego szamba możemy wykonać nawet samodzielnie, o tyle jego wytrzymałość jest bardzo dyskusyjna. Szamb plastikowych nie zaleca się montować zwłaszcza na terenie z wysokim poziomem wód gruntowych, gdyż te mogą doprowadzić do jego wypchnięcia. Jeśli zdecydujemy się na szambo plastikowe, powinniśmy również doskonale pamiętać jego lokalizację i żadnym przypadku nie wjeżdżać na nie ciężkim sprzętem lub samochodem. Rezultat takiej „trasy” mógłby być bardzo nieekologiczny. Grozi on ryzykiem pęknięcia zbiornika.

Dlatego zdaje się, że szamba plastikowe znacznie lepiej sprawdzą się nie w domu, a raczej na rekreacyjnej działce. I to tylko w niektórych sytuacjach. Jeśli zależy nam na pewności tego, że szambo będzie nam służyć przez wiele długich lat i nie będziemy zmuszenie do obawiania się o jego kondycję, to zdecydowanie powinniśmy postawić na szambo betonowe.

Szamba betonowe są blisko 2-3 razy tańsze niż te wykonane z tworzyw sztucznych. Co więcej, nie oznacza to w żadnym przypadku ich gorszej jakości. Wręcz przeciwnie. Materiał, z którego są produkowane, nie wymaga takiej obróbki, jak w przypadku szamb plastikowych, dlatego charakteryzują się niższą ceną. Są jednak znacznie bardziej wytrzymałe i odpowiednio zamontowane będą nam doskonale służyć przez długi czas.

Szambo jednokomorowe, czy dwukomorowe?

Kryterium przy wyborze rodzaju szamba powinien być sposób pracy pojazdu asenizacyjnego. W przypadku, gdy:

  • wybiera ona za jednym razem wszystkie odpady – wybierzmy szambo jednokomorowe,
  • szambiarka przyjeżdża raz, dwa razy do roku – wybierzmy szambo dwukomorowe – wodę z drugiej komory będziemy mogli rozprowadzać w formie drenażu.

Szamba trzykomorowe wybiera się bardzo rzadko, gdyż uzyskany przy ich pomocy efekt przypomina ten z szamba z dwoma komorami. Jeśli myśleliśmy nad wprowadzeniem domowej oczyszczalni ścieków zamiast szamba, to zbiornik z trzema komorami może być dla nas rozwiązaniem pośrednim. Wystarczy wykonać napowietrzenie w środkowej komorze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *